balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Jiřinka

Dahlia


Pěstování jiřinek

  
Jiřinka je královnou našich zahrad v pozdním létě. Byla vyšlechtěna a pěstuje se v nejrůznějších barevných odstínech a v různých tvarech květů. Výška jiřin může být od 40 do 200 cm.

Druhy jiřinek

  
Známe tyto druhy jiřinek: jednoduché, pomponkovité, kaktusovité, polokaktusovité, kulovité, pivoňkovité, dekorační, atd.

Použití jiřinek

  
Nízké odrůdy jiřinek lze použít na obruby záhonů nebo k osázení větších ploch. Vysoké jiřinky lze používáme jako solitéry nebo při řadové výsadbě k oddělení různých částí zahrady. V malých zahrádkách vysazujeme jiřinky jednotlivě, ve skupinách nebo na celé záhony. Ve větších zahradách můžeme jejich výsadbu kombinovat s trvalkami. Zvláště vhodnými jsou oměj, stračka, vysoké podzimní astry, vytrvalé chryzantémy nebo také s okrasnými keři.

Vysazování jiřinek

  
Jiřinky vysazujeme na slunná, teplá a chráněná místa. Mají rády středně těžkou půdu, vyhnojenou kompostem nebo rozleželým chlévským hnojem. V půdě má být dostatek vápna. Přehnojení dusíkem je pro jiřinky nevhodné. Nesnášejí mokrou ani příliš suchou půdu. Jiřinky jsou citlivé na mráz, proto je vysazujeme v takové době, aby mladé rostlinky unikly „ledovým mužům“. Hlízy vysazujeme počátkem května, rostliny vypěstované z řízků až koncem května. Asi 14 dní před osázením vyndáme hlízy ze sklepa, očistíme je a namočíme na 1 hodiny do růžového roztoku hypermanganu. Pokud jsou seschlé, namáčíme je půl dne ve vodě. Nízké odrůdy sázíme na vzdálenost 50 až 70 cm, silně rostoucí na vzdálenost 80 až 100 cm. Pro jednotlivé rostliny uděláme prostorné jámy, do nichž předem zatlučeme kolík 150 cm vysoký. Hlízy sázíme tak, aby krček byl asi 10 cm pod povrchem půdy.

Velké květy u jiřinek

  
Abychom dosáhly krásných květů, ponecháme u rostlin pěstovaných z hlíz maximálně 3 až 4 výhony. Zvláště velké květy vypěstujeme, vyštipujeme-li postranní poupata. Během vegetace rostliny pravidelně okopáváme, zaléváme a přihnojujeme Cereritem. Přihnojování ukončíme v červenci, aby hlízy dobře vyzrály. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů prodloužíme dobu kvetení jiřinek. Po prvních mrazech hlízy za sucha vyzvedneme ze země, opatrně očistíme a uložíme v suchém sklepě při teplotě 4 až 6°C.

Množení jiřinek

  
Jiřinky množíme dělením hlíz nebo řízkováním. Trs hlíz rozdělíme opatrně tak, aby na každé části zůstaly na kořenovém krčku 3 až 4 pupeny, z nichž se vytvoří nová rostlina. Hlízy bez pupenů jsou pro množení bezcenné. Tlusté hlízy můžeme také rozříznout podélně na dvě části, aby na každé byl pupen. Řeznou ránu necháme na vzduchu pořádně zaschnout.

Jiřinka



Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP