balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pěstování rajčat

Rajčata mají vysoký obsah vitamínu C a karotenu, proto patří k nejzdravější zelenině, kterou je možné u nás pěstovat. Nejvíce vitamínů a účinných látek obsahují zralé plody vypěstované na slunných záhonech. Rajčata podporují chuť k jídlu, činnost jater a ledvin a zvyšují celkovou odolnost organismu.

Kde pěstovat rajčata?

 
Rajčata jsou teplomilné rostliny, proto se jim nejlépe daří v teplých polohách vystavených slunci a chráněnými před studenými větry. Nejranější sklizně na venkovních záhonech dosáhneme, když zasadíme rajčata před bíle natřenou zeď otočenou na jižní stranu. Ve sklenících nelze rajčata pěstovat společně s okurkami, protože okurky mají na rozdíl od rajčat vysoké nároky na vzdušnou vlhkost.

Pěstování rajčat

Pěstování rajčat

Jaká půda je vhodná pro rajčata?

 
Rajčatům se daří v půdách vyhřátých, hlubokých, středně těžkých, bohatých na humus. Na mokrých, studených a těžkých půdách se rajčatům nedaří.

Záhony hnojíme na podzim dobře uleželým chlévským hnojem nebo kvalitním kompostem. Na jaře můžeme hnojit Cereritem.

Kdy vysazovat sazenice rajčat na záhony?

 
Sazenice rajčat vysazujeme na venkovní záhony většinou od 15. května. Sledujeme počasí, hlavně ranní mrazíky, které mohou mladé rostlinky spálit. Výsadbu uzpůsobíme aktuálnímu počasí.

Nejlepší pro výsadbu jsou předpěstované hrnkované sazenice, které mají být silné, zdravé, se sytě zelenými listy a vyvinutým prvním květenstvím. Tyto sazenice vyséváme již na začátku března!

Sazenice rajčat vysazujeme na vzdálenost cca 80 x 50 cm. Nejdříve vyhloubíme jámu, do které zarazíme kolík dlouhý asi 1,5 m. Pak vsadíme sazenici, opět o něco hlouběji a zasypeme půdou. Zalijeme a povrch můžeme nastlat rašelinou nebo trávou, čímž si ušetříme okopávání a časté zalévání.

Sazenice rajčat

Sazenice rajčat

Vysévání rajčat

 
Rajčata vyséváme v průběhu března do truhlíků, které umístíme do teplého pařeniště, skleníku nebo za okno. Když mají rostlinky první pravý lístek, přepícháme je do menších kelímků, později do větších. Při přepichování sázíme rostlinky rajčat hlouběji, aby vytvořily větší kořenový systém.

Hrnkované sazenice můžeme vypěstovat i tak, že do hrnků naplněných dobrou kompostní zeminou vysejeme koncem března až počátkem dubna několik semen. Ze vzešlých rostlinek necháme jen jednu nejsilnější.

Proč praskají rajčata?

 
Plody rajčat nejčastěji praskají po vydatných deštích, které přijdou po delším období sucha.



Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP