balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Balzamína nebo také sultánka či netýkavka


Popis balzamíny

  
Balzamína je jednoletá rostlina, dorůstá podle druhu výšky 30 až 70 cm. Je to krásná a vděčná hrnková rostlina. Balzamína roste vzpřímeně v úhledném keříčku, má masité stonky i listy. Dostala se do Evropy již v šestnáctém století z tropických krajů.


Lidové označení netýkavka si balzamína vysloužila svými lusky, které jsou naplněné semínky. Při sebemenším dotyku lusk praskne a vymrští semínka do svého okolí.U květů balzamíny najdeme rozmanité barevné odstíny – od bílé až po fialovou. Existuje mnoho druhů, které se vyznačují jednoduchými, poloplnými nebo plnými květy.

Pěstování balzamíny

  
Pěstování je snadné. Semena vyséváme v dubnu do truhlíků nebo květináčů. V květináčku pěstujeme vždy jen jednu rostlinu. Dobře se jim daří na plném slunci, musí být ovšem hodně zalévány.

Chyby při pěstování

  
– svěšené listy předznamenávají sucho, je třeba rostlinu co nejdříve zalít.
– při nedostatku vody balzamína málo kvete.
– opadávající listy – balzamína je vystavena chladu, je třeba změnit stanoviště.
– mšice na rostlinách – rostliny osprchujte proudem vody nebo použijte chemické přípravky.
– na listech se objevil černý povlak – jedná se o houbové onemocnění, balzamínu je třeba pravidelně rosit.

Množení balzamíny

  
Množit můžeme vrcholovými řízky, které získáme seřezáním rostliny. Řízky zakoření ve vodě i v substrátu.


Balzamína nebo také sultánka či netýkavkaSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2022 IRP