balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Durman, Datura


Durman – Brugmansia

  
Durman je vytrvalá keřovitá rostlina, které se v létě dobře daří venku na teplém, slunném až polostinném místě, nejlépe ve skleníku nebo v zasklené verandě. Pravidelně je zalévejte a přihnojujte, aby rostliny nabraly sílu ke kvetení později v létě.


To je také vhodná doba k nákupu rostliny, protože pak si můžete vybrat rostlinu podle tvaru, vůně a hlavně podle barvy květu, která může být bílá, žlutá, růžová, oranžová nebo oranžově červená. Před prvním nočním mrazem je nutné durman přenést dovnitř domu a pak ho udržujte téměř v úplném suchu v chladné místnosti (minimálně 5°C). Listy opadají a není jim tedy třeba světla, ale zelený stonek je vděčný za každý paprsek.Durman v zimě seřízněte, přičemž mladé rostliny seřízněte podle přání až na dvacet centimetrů nad zeminou. Vždy z jara rostlinu přesaďte do živné, nejlépe hlinité směsi. Durman je ve všech částech jedovatý a zvláště jedovaté jsou květy a semena.

Durman – Datura

  
Jménem datura se označují jednoleté druhy. Datura metel – vyznačuje se měkčími listy a převisajícími plody. Je to ozdobná jednoletá rostlina, která se může pěstovat v květináči na slunném nebo jen lehce přistíněném místě. Venku, např. na terase, kvete od června až do prvního mrazu. Bohatě ji zalévejte a přihnojujte, přičemž dbejte, aby přebytečná voda dolně odtékala. Květy jsou většinou bílé až slonovitě bílé, světle žluté, vodnatě modré. Datury jsou obzvláště jedovaté rostliny.

Durman, DaturaSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP