balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Hvozdník, karafiát

Dianthus


Vysazování hvozdníku

  
Vytrvalé velkokvěté hvozdíky nebo také karafiáty vyššího vzrůstu vysazujeme v zahrádkách většinou na rabata do skupin. Nižší drobnokvěté karafiáty pak do skalek a suchých zídek. Velkokvěté hvozdíky s vonnými bílými, růžovými nebo červenými květy vhodnými k řezu patří většinou k druhu hvozdík péřitý – Dianthus plumarius – a kvetou v květnu a červnu. Ve skupinách je sázíme v kombinaci s rozrazilem, zvonkem, rozchodníkem, nebo hořcem bezlodyžným.

Pěstování a péče o hvozdník

  
Hvozdíku neboli karafiátu se nejlépe daří na slunných záhonech s těžší půdou obsahující dostatek vápna. V zimě hvozdík nesnáší vlhko. Zajíci a králíci si na něm rádi pochutnají.

Rozmnožování hvozdníků

  
Hvozdíky rozmnožujeme nejsnadněji dělením trsů na jaře nebo po odkvětu. Vhodné je i hřížení, při němž výhony po odkvětu rozložíme, přiháčkujeme k zemi a zasypeme lehčí zeminou tak, aby vrcholek vyčníval. Po zakořenění sazenice oddělíme. Hvozdík lze množit i řízkováním po odkvětu nebo ze semen.


Hvozdník, karafiát
Hvozdník, karafiátSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP