balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Letničky gazánie

Letničky na plné slunce

 
Gazánie patří k nejvděčnějším letničkám, které snesou plné slunce a kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Za deště a podmračeného počasí ovšem svoje květy zavírají. Taktéž se zavírají každý večer. Květy jsou velké v jasných zářivých barvách.

Pěstování gazánie

 
Tato květina má nižší vzrůst, cca 20 až 25 cm. Pěkně vyniknou jako olemování záhonů.

Pokud si chceme gazánie vypěstovat ze semínek, je potřeba začít s výsevem velmi brzy, a to již v lednu nebo začátkem února. Osivo vyséváme do misek nebo truhlíků do velmi jemného substrátu. Semínka klíčí velmi pomalu. Po celou dobu je nutné udržovat substrát rovnoměrně vlhký.

Pěstování gazánie

Pěstování gazánie

Semínka vyséváme řídce a velmi mělce. Jakmile rostlinky povyrostou, přesadíme je do sadbovačů po jenom kuse. Při přesazování zakracujeme kořínky asi o jednu třetinu až polovinu. Na venkovní záhony gazánie přesazujeme až v polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky.

Gazánie vysazujeme na slunečná stanoviště, může být i s poledním úpalem. Zaléváme vždy ráno, aby listy přes den oschly. Omezíme tím šíření houbových chorob. Často jsou tyto květiny využívány na zaplnění prázdných míst v trvalkových záhonech. Můžeme je také vysadit do skalek nebo zídek.

Pěstování gazánie

Pěstování gazánie

POZOR! – pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříme bohaté kvetení a neustálé nakvétání nových poupat. Rostliny se nemusí vysilovat tvorbou semen a soustředí se na vývin nových květů. Ve chvíli, kdy květ vadne a kloní se k zemi, jej těsně u trsu odstřihneme nůžkami.

Gazánie se nehodí k řezu, protože po utrhnutí se květ zavře.Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP