balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Muškáty převislé


Popis převislých muškátů

  
Převislé muškáty se vyznačují poléhavými, tenkými stonky. Jejich listy jsou podobné bře蝻anu, proto jsou nazývané „břečanovité“. Květy jsou jednoduché nebo plné, červené, růžové fialové, karmínové, bílé nebo dvoubarevné. Vytrvale kvetou během léta a tvoří dlouhé převislé výhony.


Nejlépe kvetou odrůdy s menšími, jednoduchými květy, které se nejvíce uplatňují v truhlících a závěsných nádobách. Dnešní sortiment zahrnuje bohatě kvetoucí odrůdy s jednoduchými květy a tenkými listy, které vytvářejí dlouhé převislé výhony a dále odrůdy tučnolisté s poloplnými nebo plnými květy s kratšími výhony. Převislé muškáty (pelargónie břečanovité) jsou vhodné a nenáročné rostliny pro balkóny a otevřená stanoviště.

Pěstování převislých muškátů

  
Během pěstování jsou převislé pelargónie náchylnější k vysoké vlhkosti vzduchu, než pelargónie páskaté. V případě nedostatečného větrání se na listech často objevuje korkovitost.

Umístění převislých muškátů

  
Převislé muškáty se používají především do okenních truhlíků a závěsných nádob na balkóny a okenní parapety, kde nejlépe vyniknou jejich převislé výhony se spoustou květů. Uplatňují se také na terasách a v předzahrádkách, vysázené ve velkých dekorativních nádobách spolu s ostatními druhy balkónových a záhonových květin.Nejvhodnějším místem je jihovýchod, jihozápad a jižní strana.

Zálivka

  
Zálivku provádíme pravidelně nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce nepálí. Optimální je nechat pelargónie vyschnout a potom opět zalít.

Množení převislých muškátů

  
Převislé muškáty množíme vrcholovými řízky, které napícháme do hlíny, kde rychle zakoření.

Přezimování

  
Rostliny přezimujeme ve světlé, chladné místnosti (5 až 10 °C). Zaléváme velmi málo. Na jaře rostliny vyjmeme, hluboce seřízneme a přesadíme do truhlíků s novou zeminou. Pokud nemáme možnost pelargónie přezimovat, je lepší koupit na jaře nové silné rostliny.


Muškáty převisléSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2022 IRP