Muškáty převislé
Popis převislých muškátů
Převislé muškáty se vyznačují poléhavými, tenkými stonky. Jejich listy jsou podobné břečťanu, proto jsou nazývané „břečanovité“. Květy jsou jednoduché nebo plné, červené, růžové fialové, karmínové, bílé nebo dvoubarevné. Vytrvale kvetou během léta a tvoří dlouhé převislé výhony.
Nejlépe kvetou odrůdy s menšími, jednoduchými květy, které se nejvíce uplatňují v truhlících a závěsných nádobách. Dnešní sortiment zahrnuje bohatě kvetoucí odrůdy s jednoduchými květy a tenkými listy, které vytvářejí dlouhé převislé výhony a dále odrůdy tučnolisté s poloplnými nebo plnými květy s kratšími výhony. Převislé muškáty (pelargónie břečanovité) jsou vhodné a nenáročné rostliny pro balkóny a otevřená stanoviště.
Pěstování převislých muškátů
Během pěstování jsou převislé pelargónie náchylnější k vysoké vlhkosti vzduchu, než pelargónie páskaté. V případě nedostatečného větrání se na listech často objevuje korkovitost.
Umístění převislých muškátů
Převislé muškáty se používají především do okenních truhlíků a závěsných nádob na balkóny a okenní parapety, kde nejlépe vyniknou jejich převislé výhony se spoustou květů. Uplatňují se také na terasách a v předzahrádkách, vysázené ve velkých dekorativních nádobách spolu s ostatními druhy balkónových a záhonových květin.Nejvhodnějším místem je jihovýchod, jihozápad a jižní strana.
Zálivka
Zálivku provádíme pravidelně nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce nepálí. Optimální je nechat pelargónie vyschnout a potom opět zalít.
Množení převislých muškátů
Převislé muškáty množíme vrcholovými řízky, které napícháme do hlíny, kde rychle zakoření.
Přezimování
Rostliny přezimujeme ve světlé, chladné místnosti (5 až 10 °C). Zaléváme velmi málo. Na jaře rostliny vyjmeme, hluboce seřízneme a přesadíme do truhlíků s novou zeminou. Pokud nemáme možnost pelargónie přezimovat, je lepší koupit na jaře nové silné rostliny.
Muškáty převislé