Pěstování mečíků
Mečíky dřív nechyběly v žádné venkovské zahrádce. Dnes existují stovky odrůd. Mečíky se hodí nejen na záhony s letničkami, ale mohou zaujmout i v nádobě na terase. Květy vydrží ve váze až 14 dnů.
Pěstování mečíků je obdobné jako pěstování jiřin. Oba druhy nejsou mrazuvzdorné, musí se před příchodem zimy vyjmout ze země a zazimovat v chladném prostoru (nejčastěji sklepě).
Odrůdy mečíků
Existuje nespočet odrůd mečíků, které se liší výškou a barvou květů. Zatímco nízké odrůdy jsou ideální v květináčích na terasách, vysoké odrůdy vyniknou na trvalkových záhonech, kde budou mít dostatek místa. Mečíky mohou být jednobarevné, ale také z různobarevnou kresbou. Barevné odstíny se pohybují od bílé přes růžovou, modrou, žlutou až po křiklavě červenou, zelenou nebo skoro černou.
Pravidla pro pěstování mečíků
Mečíky potřebují slunečné místo s kvalitní, živnou a dobře propustnou půdou vylepšenou kompostem. Takto vypěstujeme silné rostliny. Mečíky nikdy nesázíme na záhon s čerstvě vyhnojením.
Hlízy mečíků sázíme s týdenním odstupem, aby nám vykvétaly postupně. Doba kvetení se takto prodlouží až na měsíc. Před výsadbou hlízy mečíků namoříme fungicidem proti plísňovým chorobám. Děláme to zejména tehdy, pokud se plíseň objevila již v minulé sezóně. Hlízy vysazujeme do hloubky 10 cm v rozestupech cca 20 cm. Po výsadbě je důkladně zalijeme. Na jaře jsou hlízy většinou naklíčené. Pokud ne, můžeme je v březnu přenést do 15°C a nechat je v tmavé místnosti naklíčit.
Během pěstování pravidelně kypříme povrch kolem mečíků, aby se k hlízám lépe dostala voda a živiny. V létě můžeme do zálivky přidávat hnojivo na cibulnaté a hlíznaté rostliny. Po odkvětu stonek co nejdříve odřízneme, aby se hlíza zbytečně nevysilovala tvorbou semen.
Cca koncem září nebo října hlízy vyryjeme, očistíme, zkrátíme stonek i s listy a uložíme do dřevěné bedýnky v chladnější a dobře větrané místnosti. Jakmile hlízy zaschnou, odstraníme suché stonky a listy. Slupku zatím ponecháme, ta se odstraní až při sázení.
Pokud jsou na hlíze malé hlízky, tzv. bruty, můžeme z nich postupně vypěstovat nové hlízy.