Pivoňka
Paeonia
Druhy pivoněk
Nejznámějším, u nás pěstovaným druhem, je Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) s velkými plnými květy v různých odstínech barvy bílé, růžové a červené. Doba květu je červen. O dva týdny dříve kvete červená nebo bílá pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), pěstovaná hlavně na venkovských zahradách. Méně časté jsou pivoňky japonské s jednoduchými květy a velkými žlutými tyčinkami nebo pivoňky keřovité.
Množení, sázení a pěstování pivoněk
Pivoňky sázíme v době jejich odpočinku koncem léta na slunné záhony s hlubokou výživnou půdou. Množíme je dělením starších trsů, kdy každý díl má mít 3 až 5 oček, nebo také z kořenových řízků. Nesmíme je sázet hlouběji, než byly v původním stanovišti, jinak by nekvetly. Proto mají být pupeny na kořenovém krčku nejvýše 3 cm pod povrchem půdy. Pivoňkám vyhovuje, když je nepřesazujeme, ale ponecháme na jednom stanovišti 10 a více let. Vyžadují však přihnojování kompostem a plnými hnojivy, např. Cereritem. Do kytic řežeme rozkvétající nebo i uzavřená, ale již vybarvená poupata.
Umístění pivoňky v zahradě
Pivoňky můžeme sázet do skupin vyšších trvalek na záhony. Vhodná je např. ostrožka, kopretina, vlčí bob. Dobře pivoňka působí i jako solitér nebo v malých skupinkách na okraji trávníku, popřípadě ve spojení s okrasnými keři.
Pivoňka