Ředkvičky
Pěstování ředkviček
Ředkvička je jednoletá rostlina, které se daří nejvíce na jaře a na podzim, kdy má optimální podmínky. V létě pěstované ředkvičky vytvářejí dlouhé stonky a jdou do květu. Proto ředkvičky v létě nepěstujeme.
Sázení ředkviček
Vegetační doba ředkvičky je podle odrůd od 28 do 60 dní. Většina odrůd má červené kulaté bulvičky. Ředkvičku lze úspěšně pěstovat v každé půdě, pokud má dostatek humusu a živin, které ředkvička pro svůj krátký vývoj potřebuje.
Rané odrůdy sejeme na jemně uhrabané záhony do řádků vzdálených 10 cm, pozdější odrůdy s většími listy pak do řádků vzdálených 15 cm a hloubky 2 cm. Abychom měli ředkvičky stále čerstvé, je nejlepší je vysévat postupně po 14 dnech, vždy po několika řádcích. Sejeme od poloviny března do konce dubna. Sejeme pokud možno na řídko, aby vzejité rostlinky byly od sebe vzdálené 3 až 5 cm. Pokud je vysejeme hustěji, musíme rostlinky po vzejití vyjednotit.
Během vegetace ředkvičky pravidelně zaléváme, protože k rychlému vývoji potřebuji hodně vody.
Sázení s ostatní zeleninou
Ředkvičku můžeme vysévat na záhony spolu s ostatní zeleninou – např. mezi řádky salátu. Než se salát plně vyvine, ředkvičky jsou sklizené. Můžeme ji také vysévat jako značkovací rostlinku do mrkve nebo jiné kořenové zeleniny s dlouhou dobou vzcházení. Jednotlivá semena vyséváme na vzdálenost 10 až 15 cm.
Pěstování ředkvičky v pařeništi
Do teplého pařeniště můžeme ředkvičku vysévat již od února nebo března. Použijeme k tomu odrůdu s krátkou vegetační dobou. Přes den nemá teplota v pařeništi překročit 18 °C, aby ředkvička předčasně nevybíhala do květu.
Škůdci ředkvičky
Největšími škůdci ředkvičky jsou dřepčíci a květilka zelná. Dřepčíci se objevují na jaře, zejména za suchého a teplého počasí. Velmi se rozmnoží a dokáží vzešlé výsevy ředkvičky úplně zničit. Na podzim se již dřepčíci vyskytují méně. Preventivní ochranou proti dřepčíkům je, udržovat záhony dostatečně vlhké. Dalším škůdcem je květilka zelná, která znehodnocuje bulvy ředkvičky.