Sázení mečíků
V dubnu vysazujeme hlízy mečíků, přičemž je každý rok dáváme na jiné místo.
Při nákupu hlíz mečíků dáváme pozor na to, co se ukrývá pod slupkou. Najdeme-li tam nenormálně zbarvená nebo vpadlá místa, je namístě od obchodu ustoupit. Nemocnými hlízami bychom si zamořili zahradu. Také hlízy mečíků, pěstovaných více let na stejném místě, se velice snadno nakazí chorobami.

Sázení mečíků
Moření mečíků před vysazením
Hlízy mečíků před vysazením namoříme, jestliže jsme na nich vloni v létě pozorovali příznaky chorob. Na trhu jsou různé přípravky na moření za mokra, u nichž se musí přísně dodržovat návod k použití. Před mořením odstraníme ze stonkových hlíz všechny slupky. Oloupané hlízy dáme do obalu z řídké tkaniny a zavěsíme na půl hodiny až hodinu do roztoku mořidla. Nejlepší je, když hlízy hned potom vysadíme do země.
Sázení hlíz mečíků
Hlízy mečíků je nutno sázet 10 cm hluboko, aby rostlinu nemohl povalit vítr. Na každý metr čtvereční potřebujeme 50 hlíz. Meziřádková vzdálenost při výsadbě je 20 cm, hlízy dáváme 10 cm od sebe. Použijeme buď sázecí kolík, nebo si předem připravíme 10 cm hluboké rýhy.
Pokud na povrch půdy nad zasazenými mečíky nastelete rašelinu nebo vyzrálý chlévský hnůj, ušetříte si hodně práce se zaléváním a okopáváním. Nastýlka může být 5 až 6 cm vysoká.