balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Trvalkové záhony

Trvalky v zahradách

 
Které trvalky jsou vhodné do českých zahrad a jak je správně kombinovat? Trvalky mají velmi široké využití. První druhy rozkvétají na jaře, většina pak během léta. Výhodou trvalek je jejich dlouhá doba kvetení, obvykle podle druhu 3 až 6 týdnů.


Ke klasickým dlouho kvetoucím trvalkám patří třapatky, zápleváky, plamenky nebo janeba. Tyto květiny rozkvétají od začátku července a kvetou až do srpna. Mají podobné podmínky pro pěstování, a to slunečné stanoviště s mírně vlhkou půdou.

Na sušším stanovišti je třeba vysadit takové trvalky, kterým nebude sucho vadit. Patří sem např. třapatka, svíčkovec nebo shorakvěty.

Trvalky v zahradách

Trvalky v zahradách

Jak docílit dlouhé kvetení

 
U většiny trvalek docílíme dlouhého nebo opakovaného kvetení tak, že pravidelně odstraňujeme již odkvetlé květy. Opakovaně kvete např. šalvěj a šanta, plamenky nebo třapatkovky.

Plevel v trvalkových záhonech

 
Již při zakládání záhonu myslíme na omezení růstu plevele. Důkladně zryjeme záhon a vybereme všechny kousky vytrvalého plevele, zejména pýr a bršlici kozí nohu. Trvalky pak vysazujeme dostatečně hustě, aby plevel neměl šanci se v půdě uchytit.

Choroby a škůdci trvalek

 
V létě se na trvalkách často objevuje padlí. Trpí tím zejména hvězdice, plamenky, stračky nebo zavinutky. Padlí se projevuje šedým povlakem na listech. S padlím bojujeme vhodným chemickým postřikem.



Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP