balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Anglické pelargónie


Popis anglických pelargónií

  
Pelargonie velkokvěté byly dříve označovány jako anglické nebo také královské či francouzské. Poznáme je podle ostře zubatých listů, květy jsou velké červené, růžové, lososové nebo bílé se skvrnou. Můžou být jednobarevné, dvoubarevné i vícebarevné se světlými nebo tmavými oky a různobarevnými okraji. Velikost květu je kolem 5 cm. Tvar květu je jednoduchý, poloplný, plnokvětý, hladký, se zvlněnými nebo roztřepenými okraji. Květy mají poměrně dlouhou životnost.

Pěstování a péče o anglické pelargónie

  
Nevýhodou velkokvětých pelargonií je, že nikdy nebudou kvést od jara do podzimu tak jako ostatní pelargónie. Anglické (velkokvěté) pelargónie kvetou intenzivně na jaře. Špatně snášejí silné sluneční záření a jejich kvetení během léta ustává, protože při teplotě nad 15°C nezakládají květy. Anglické pelargónie nemají rády přímé slunce a letní teploty. Proto je umisťujeme na chladnější stanoviště na východní nebo severovýchodní straně pod pergolu nebo korunu stromu. Stanoviště musí být vzdušné s dostatkem proudícího vzduchu. V letních měsících zaléváme méně, chráníme je před deštěm. Při přemokření substrátu rostlina ztrácí květy.

Chyby při pěstování

  
Nadbytek vody vede k zahnívání kořenů. Začnou žloutnout listy, květní pupeny zasychají. Takto postiženou rostlinu je třeba zbavit přemokřeného substrátu, zkrátit poškozené kořeny a zasadit do nového substrátu.

Množení anglických pelargonií

  
Na podzim seřízneme vrcholy, které pak zakořeníme v substrátu při teplotě kolem 20°C. Zakořeněné rostlinky přesazujeme do malých květináčků, které přes zimu udržujeme při teplotě 6 až 10°C. Zaléváme velmi málo a nehnojíme.


Anglické pelargónie



Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP