Pelargónie páskaté
Popis páskatých pelargónií (Pelargonium zonale)
Pelargónie páskaté vznikly křížením mezi Pelargonium zonale a Pelargonium iniquinans. Kříženci mají dužnatý stonek a listy s vroubkovým okrajem. Většina odrůd má listy zelené s výraznou tmavší kresbou ve tvaru podkovy. Existují také zlatolisté a pestrolisté odrůdy s dvoj nebo trojbarevnými listy. Květy mohou být jednoduché nebo plné, v barvě červené, oranžové, lososové, růžové, šeříkové, fialové, purpurové, bílé.
Pěstování a péče
Muškáty se vysazují na jaře po přechodu mrazů. Můžeme je umístit do truhlíků, květinových mís nebo do velkých květináčů. V druhé polovině května je možné je vysázet na záhony. Pelargonium zonale dobře roste na plně osluněném stanovišti, snáší i prudké letní slunce, v polostínu sice roste, ale méně kvete. Na teplotu není náročná. Během růstu potřebuje dostatečnou zálivku a hnojení. Velice dobré je nechat mezi zálivkami vyschnout substrát, aby rostlina lépe nakvétala. Při pěstování v květináčích vyžadují dobrou drenáží pro odtok přebytečné vody, pravidelné přihnojování a odstraňování odkvetlých květů.
Množení a pěstování
Vrcholové řízky napícháme do hlíny, kde rychle zakoření.
Přezimování pelargónií
Při přezimování se rostliny umísťují před příchodem podzimních mrazů do chladného a světlého prostoru s dostatkem čerstvého vzduchu s teplotou 5 až 10°C. Během zimy nehnojíme, zaléváme omezeně.
Pelargónie páskaté