balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Kopr vonný


Pěstování kopru vonného

  
Kopr je jednoletá bylina a rostliny z prvních jarních výsevů přinášejí semena v témže roce na podzim. Kopr je jednoletý, ale sám se vysemení, a tak není s jeho množením problém. Svědčí mu v úrodné půdě a na slunečných místech.


Kopr lze pěstovat i v bytě nebo na balkoně. Všechny nadzemní části kopru jsou aromatické, avšak nejjemnější a příjemně nakyslou vůni a chuť mají především dlouhé nitkovité úkrojky mladých listů. Abychom měli na zahrádce po celý rok čerstvou koprovou na, vyséváme ho postupně od března do konce července. Za 6 týdnů po výsevu již můžeme sklízet na.

Použití kopru vonného

  
Ke kořenění se používají mladé listy i plody, popř. celé nezralé okolíky. Ty přidáváme do nakládaných okurek, zelí a cibule. Zvláště dobře harmonizuje aróma kopru s mléčnými omáčkami a polévkami, tvarohem a máslem nebo kyselými zálivkami salátů. Právě tak je možné jej používat ke kořenění syrové zeleniny a vařeného masa a ryb. Velmi chutným a jednoduchým pokrmem jsou vařené nové brambory či zelené fazolové lusky s koprem. Pro jeho typickou a osvěžující vůni ho zpravidla nekombinujeme s jiným kořením. Kopr má i léčivé účinky – působí proti nadýmání, močopudně, proti škytavce a celkově uklidňuje. Obsahuje éterické oleje, vitamíny C a A, minerální látky. Pro zimní období nakládáme na do octa či soli, můžeme ji i mrazit a sušit – v temnu a suchu při teplotě do 40°C.


Kopr vonnýSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP