balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pěstování hvězdníku

Hvězdník (Hippeastrum) pochází z Jižní Ameriky a Afriky. Někdy je nesprávně označován jako amarylis.


Hvězdník je vytrvalá cibulovitá rostlina, která je velmi oblíbená. Má velké množství odrůd. Květy hvězdníku jsou velké nálevkovitého tvaru, které vyrůstají z dutého stvolu o délce 50 až 70 cm. Květy můžou být jednoduché, ale i plné, barva od bílé, růžové až po červené, z proužky nebo žíháním, atd.

Jak pěstovat hvězdník

 
Hvězdník kvete na konci zimy nebo začátkem jara. Pro úspěšné pěstování je důležité dodržet některé zásady. Květináč s rašící cibulí dáme na světlé místo s pokojovou teplotou někdy v průběhu prosince až ledna. Pravidelně zaléváme, můžeme také přihnojit.

Pěstování hvězdníku

Pěstování hvězdníku

V létě hvězdník umístíme ven na slunce, pravidelně zaléváme. Od srpna zálivku omezíme, čímž dojde k postupnému odumírání listů. Listy předčasně neořezáváme. Až dojde k zatažení cibule, přeneseme ji i s květináčem na suché a chladné místo (např. sklep), kde ji necháme asi 3 měsíce odpočinout – nezaléváme. Tento tříměsíční klid je nutný proto, aby hvězdník vykvetl.

Množení hvězdníku

 
Hvězdník množíme pomocí dceřiných cibulek, které se vytvoří po odkvětu. Tyto cibulky vysadíme do nového květináče, květů se dočkáme asi za 3 roky.

Jak vysazovat hvězdník

 
Cibuli hvězdníku vysazujeme tak, aby cibule vyčnívala asi z 1/3 až ½ poloviny nad hlínu. Čím větší cibule, tím je více pravděpodobné, že bude mít rostlina více květů. Sázíme do půdy bohaté na živiny.Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP