balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pěstování lobelky

Lobelka pochází z jižní Afriky, kde se s ní můžeme setkat jako s trvalkou. U nás se pěstuje jako letnička. Kvete modře, fialově nebo bílé a na jednom stonku rozkvétá velké množství drobných kvítků. Nejvíc populární jsou modře kvetoucí odrůdy, které jsou pěstované jako malé kompaktní keříky, které dorůstají do výšky max. 10 až 15 cm. Některé druhy jsou vyšlechtěné jako převislé, jsou vhodné zejména do závěsných truhlíků v kombinaci s dalšími letničkami.

Množení lobelky

 
Lobelka se množí semeny nebo řízkováním. Řízkováním se množí zejména moderní odrůdy, které brzy nakvétají a můžeme je zakoupit v zahradnictví.

Vysévání lobelky

 
Lobelku vyséváme již v průběhu ledna a února. Semínka jsou velmi drobná. Při vysévání je nezasypáváme hlínou, výsev nesmí být příliš hustý. Semínka klíčí cca po týdnu. První dny udržujeme substrát vlhký pod mikrotenovým sáčkem nebo sklem. Po vzejití lobelky dvakrát přepichujeme – vždy trs několika rostlinek. Dobrou pomůckou je vysévat semínka lobelky do sadbovače po cca 10 kusech, čímž se vyhneme pracnému přepichování.

Pěstování lobelky

Pěstování lobelky

Vysazování lobelky

 
Lobelku vysazujeme až po půlce května, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Lobelka je na mráz velmi citlivá. Nízké odrůdy lobelky vysazujeme jako obruby květinových a okrasných záhonů. Převislé odrůdy pak do okenních truhlíků a závěsných nádob na balkony a terasy.

Péče o lobelku

 
Lobelku můžeme v druhé polovině léta zmladit řezem – rostlinu seřízneme a ona opět obrazí velkým množstvím květů.Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2019 IRP