balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pěstování rebarbory

Dělení a přesazování rebarbory

 
Rebarboru můžeme dělit a přesazovat v okamžiku, kdy jí zežloutnou listy. Rebarbora zasazená v září vám poskytne již v příštím roce malou úrodu.


Pamatujte, že vyryté kořeny nesmějí zůstat dlouho vystavené vzduchu. Kořeny rebarbory přikryjte namočenou pytlovinou nebo podobným materiálem, jestliže rostliny hned nezasadíte. Staré kořeny rozdělte, aby každý oddělek obsahoval alespoň jeden mohutný vzrostlý vrchol.

Rebarbora

Rebarbora

Při vysazování rebarbory musíte myslet na to, že vytvoří velké množství listové hmoty. Jednotlivé rostliny proto dávejte do sponu 1 x 1 metr. Jinak budou mít jen slabé řapíky. Rebarboru můžeme sázet pod ovocné stromy, jejichž koruny se vzájemně ještě nedotýkají. Sklizňové zralosti tam sice dosáhne později, nevyžaduje však zvlášť připravené místo. Při výsadbě dbejte, aby oddělky nepřišly do půdy hlouběji, než rostly v původním trsu. Sazenice pevně přimáčkněte a řádně zalijte.

Rebarboru je možné vysazovat také v březnu – a to hned v prvních dnech. K jarní výsadbě používáme mohutné sazenice alespoň s jedním silným vegetačním vrcholem.

Půda pro rebarboru

 
Před výsadbou rebarbory musíte zpracovat půdu na hloubku dvou rýčů a bohatě ji zásobit humusem.

Organická hmota (uleželý chlévský hnůj nebo kompost) se však smí zapravit jen do vrchní vrstvy půdy. Rebarboře se daří na všech půdách. Na lehkých půdách ji můžete na jaře sklízet podstatně dříve než na těžkých.

Na lehké půdě, která se na jaře rychle zahřívá, budete sklízet rebarboru dříve než na těžké, mokré půdě. Začátek sklizně záleží také na stanovišti. Výslunná poloha je nejlepší, i když s rebarboře daří i v polostínu. Měli byste ji vysazovat na hluboce zryté půdě.

Druhy rebarbory

 
U rebarbory se rozlišují odrůdy s červeným a zeleným řapíkem. Odrůda, která má červené řapíky, však nemusí mít vždy červený vnitřek.

Hnojení rebarbory

 
Víceleté porosty rebarbory je nutno v březnu přihnojit. Rebarbora spotřebovává dusík velmi intenzivně, proto ji zjara přidejte asi 20 kg kompostu na každý metr čtvereční. Dále ještě před vyrašením dodejte na každý metr čtvereční 15 až 20 g plného kombinovaného hnojiva a navíc stejné množství dusíkatého hnojiva. Hnojivou směs v suchém stavu rozhoďte na povrch půdy a pak ji zapravte do země motyčkou. Důkladně rostlinu zalijte, aby se živiny dostaly rychle ke kořenům.



Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP