balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Řízkování muškátů

Řízky muškátů, z nichž si chceme vypěstovat sazenice pro příští rok, nejúspěšněji zakořeníme do poloviny srpna.


Jako řízky použijeme krátké postranní výhony. Opatrně je vylomíme. Takovéto řízky velmi snadno zakoření a nestane se, že by se některý neujal. Řízky z hlavních výhonů musíme hladce odříznout ostrým nožem těsně pod některým místem, kde nasedá list na stonek. V místě, kde vedeme řez, nesmí být stonek ani příliš zdřevnatělý, ani příliš měkký. Tyto řízky necháme jeden den zavadnout, aby jim oschly řezné plochy. Po zmíněném ošetření nebudou tak snadno zahnívat a rychleji vytvoří kořeny.

Případné květenství je nutno každopádně vyštípnout, jinak by řízky nezakořenily tak dobře.  Později odebrané řízku už koření hůře.

Řízkování muškátů

Řízkování muškátů

Sázení řízků muškátů

 
Řízky muškátů sázíme hned po odběru z rostliny do kořenáčů o průměru 7 až 8 cm, naplněných kompostovou zeminou. Podíl písku by měl činit alespoň čtvrtinu. Zeminu do kořenáčů pevně přimáčkneme, jinak by se poměrně těžké řízky při zalévání vyvrátily. Do země je totiž dáváme do hloubky max. 1 cm. Po zasunutí řízků do země substrát znovu pevně přimáčkneme.

Kam umístit řízky muškátů

 
Řízky muškátů v kořenáčích umístíme na dobře osvětlené okno. Až do zakořenění je musíme zalévat jen velmi mírně. Nejlepší je, když je hned po zasazení vydatně zalijeme, a pak je ponecháme bez závlahy, dokud povrch substrátu řádně neproschne. Při další závlaze zeminu navlhčíme jen mírně. Slunce řízkům muškátů neškodí. Průběžně odstraňujeme vadnoucí listy.



Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP