balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Rzivost hrušní

Rzivost hrušní způsobuje rez Gymnosporangium sabinae, která je dvoudomá. To znamená, že ke svému šíření potřebuje dva hostitele – jalovec a hrušeň.


Rez se primárně vyskytuje na jalovci, kde také přezimuje. Na jaře se spory rzi z jalovce přenášejí pomocí větru na hrušně a to v době jejich květu. Na listech pak vznikají typické rezavé skvrny, na spodní straně s vyvýšenými útvary. Z těchto útvarů se na podzim opět vytvářejí spory, které jsou větrem přenášeny zpět na jalovec.

Jalovec

Jalovec

Rzivost na hrušních má za následek silné napadení listů touto chorobou. Listy jsou menší a tím dochází ke snížení kvality plodů. Obecně platí, že čím blíže v okolí hrušní se vyskytují jalovce, tím je napadení větší. Nejvíce napadené jsou hrušně, které jsou v okruhu do 200 metrů od jalovce.

Prevence před rzivostí hrušní

 
Preventivně odstraňujeme jalovce z okolí hrušní nebo alespoň odstraňujeme napadené větvičky.Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2019 IRP