balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Virózy tulipánů

Některé tulipány se liší svým zabarvením okvětních lístků, a to zejména barevnými odchylkami od základního zabarvení květů. Nejedná se o nové odrůdy tulipánů, ale o virové onemocnění.

Co je to viróza u tulipánů?

 
Tento virus narušuje barevnost květu tulipánů, a to tak, že u jednobarevných odrůd vzniknou na okvětních lístcích nepravidelné tvary a barvy. Listy a stonky napadených tulipánů mohou být zkroucené nebo zdeformované. Virus postupně oslabuje cibuli, která se stává zakrnělou a postupně přestane kvést a rozpadne se.

Virózy tulipánů

Virózy tulipánů

Jak je viróza přenášena?

 
Viróza se k tulipánům dostane díky mšicím. Po přenosu viru můžou tulipány trpět některou z těchto deformací: zakrnělá rostlina, skvrny na listech, strakaté listy, hnědé pruhy na listech a stoncích nebo zakrnělé a zdeformované rostliny.

Virózy tulipánů

Virózy tulipánů

Jak chránit tulipány před virózami

 
Protože se jedná o přírodní jev, nelze preventivně nic udělat. Nejúčinnější ochranou je zničení napadené rostliny, aby nedocházelo k dalšímu šíření. Dále je nutné odstranit i půdu, v okolí napadené rostliny. Taktéž je potřeba vydezinfikovat zahradnické nůžky a další nářadí, které přišlo do styku s napadenými rostlinami. Důsledně chráníme ostatní rostliny na zahradě před mšicemi, v případě napadení použijeme chemický postřik.Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP