balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Zelené hnojení

K čemu slouží zelené hnojení?

 
Zelené hnojení se vysévá v pozdním létě a začátkem podzimu na volné plochy záhonů. Zelená hmota po zapracování do půdy zlepšuje její vlastnosti, vylehčuje jílovité půdy a je zásobárnou živin na další rok.

Které rostliny jsou vhodné jako zelené hnojení?

 
Rostliny vhodné k použití jako zelené hnojení vyséváme od půlky srpna do půlky září. Záhony by v tomto období neměly zůstat bez rostlin. Vhodné k pokrytí jsou obiloviny, luskoviny nebo brukvovité. Využít můžeme také starší nepoužitá semena, u kterých není jistá klíčivost. Z květin lze využít měsíček nebo svazenku.

Zelené hnojení - svazenka

Zelené hnojení – svazenka

Jako zelené hnojení lze také použít různé směsi, které zakoupíme v zahradnických potřebách. Univerzální směsky obsahují obiloviny, len, pohanku nebo také semena listových salátů. Vyrostlá organická hmota je budoucí zásobárnou živin.

Zpracování zeleného hnojiva

 
Zelené hnojení koncem října zaryjeme. Do jara dojde k jejímu rozložení, k čemuž pomohou půdní mikroorganismy a žížaly. Takto upravená půda získá vzdušnost, těžké půdy se vylehčí a získá potřebné živiny.

Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP