balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Celer


Celer je kořenová zelenina známá již od středověku, kdy se používal jako léčivá rostlina. Teprve v pozdější době se začal používat také jako jedlá zelenina. Celer povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje zažívání a činnost ledvin, je vhodný i pro nemocné cukrovkou.

Pěstování celeru

  
Nejběžněji se pěstuje celer bulvový, který má tlustý kořen, tzv. bulvu. Bulvovému celeru vyhovuje hluboká. Středně těžká půda, dostatečně vlhká. Půdu můžeme na podzim pohnojit dobře rozleželým kompostem. Na jaře hnojíme Cereritem.

Listy celeru

  
Listy celeru jsou dobré jako koření do polévek. Občasným odtrhnutím lístků nedojde k poškození rostliny. Nesmíme ovšem odstraňovat listy z celé rostliny, pak by došlo k menšímu vzrůstu bulev. Proto listy necháváme a netrháme. Po vyrytí celeru ze země na podzim, můžeme listy usušit nebo zamrazit a používat jako koření do polévek.

Sklízení celeru

  
Celer sklízíme v první polovině října, než začnou mrazy. Bulvy celeru opatrně vyryjeme, abychom je nepoškodili a odstraníme půdu z kořenů. Kořeny zkrátíme cca na 2 cm. Listy rukou odkroutíme, aby zůstalo jen středové srdíčko. Bulvy celeru uskladňujeme do písku ve sklepě.


CelerSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP