balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Heřmánek lékařský


Pěstování heřmánku lékařského

  
Heřmánek lékařský je jednoletá bylina s typickou, nezaměnitelnou vůní. Je to nejstarší a nejznámější léčivá rostlina. Roste ve velkých skupinách v suchých, lehkých půdách a na okrajích polí, vždy na slunečném místě.


Kvete od května do srpna drobnými bílými kvítky s výrazným žlutým středem. Nejdůležitějším rozpoznávacím znakem je, že květní lůžko je duté. Heřmánek by neměl chybět na žádné bylinkové zahrádce. Semena můžeme vysévat už na podzim. Na stanovišti se udrží léta – množí se samovýsevem. Květy sbíráme průběžně po celé léto a sušíme je v tenkých vrstvách pomalu – někdy až 14 dnů – ve stínu při teplotě nepřesahující 40 °C.

Použití heřmánku lékařského

  
Heřmánek má protizánětlivé a hojivé účinky, působí proti křečím a nadýmání, podporuje pocení. Velký význam má při léčení kolik u kojenců a v kojenecké kosmetice. Je součástí dětských čajových směsí, přidává se do koupelí, krémů a ústních vod. Nálev z heřmánku zesvětluje vlasy a uklidňuje podrážděnou pokožku. Květy lze používat jako přírodní barvivo k dosažení žlutohnědého barevného tónu. Heřmánek lze využít při léčení ekzémů a astmatu.

Heřmánek lékařský

Heřmánek lékařskýSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP