Kopřiva dvoudomá
Pěstování kopřivy
Kopřiva dvoudomá vytváří množství podzemních oddenků, kterými se i množí. Pro majitele zahrad je nepříjemným plevelem. Dospělá rostlina dosahuje výšky až 1,5 m, je celá pokryta chloupky, které obsahují hystamin a kyselinu mravenčí (ty způsobují při dotyku na pokožce vznik malých puchýřků, které po chvilce zmizí).
Použití kopřivy
Kopřiva obsahuje množství vitamínů a železa, s ohledem na zastoupení i dalších léčivých látek je dodnes ceněnou léčivou bylinou – podporuje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi, je močopudná, výživná, atd. Všeobecně známé jsou především „jarní čistící kůry“ z mladých kopřiv a vlasové koupele. Jarní kopřivy používáme i v kuchyni, konzumujeme je vždy tepelně upravené nebo spařené, přidáváme je do nádivek, polévek, bramboráků.V čistém prostředí sbíráme od jara do léta listy, na a vršky mladých zdravých rostlin, sušíme je na stinném místě, které je dobře větrané. Měly by si uchovat původní barvu, zčernalé kusy vyhodíme. Skladujeme pouze celé a nerozdrobené listy.
Odvar na vlasy z kopřiv
100 g suchých listů kopřivy povařte s 1 lžící octa asi v 1 litru vody. Sceďte a používejte jako vlasovou koupel. Neoplachujte. Vlasy získají lesk a omezí se jejich vypadávání.

Kopřiva dvoudomá