balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pěstování brambor

Jak si vypěstovat svoje brambory?

 


Než začneme se sadbou brambor, je nutné upravit záhony. Rok dopředu bychom měli půdu povápnit. Na podzim pak zarýt rozložený hnůj nebo kompost. Čerstvý hnůj nedáváme, protože způsobuje u brambor strupovitost. Na jaře půdu prokypříme.

Naklíčené brambory pro sadbu

Naklíčené brambory pro sadbu

Sázení brambor

 
Uděláme brázdy hluboké asi 7 – 10 cm a do nich na dno sázíme brambory. Pokud je máme naklíčené, dočkáme se dříve zelených rostlin. Brázdy děláme asi 60 cm od sebe a brambory sadíme od sebe asi na délku chodidla. Hlízy brambor sázíme opatrně, abychom nepolámali narašené klíčky. Dáváme pozor, abychom brambory nedávali hlouběji jak 10 cm, čímž bychom jim zkomplikovali klíčení.

Sázení brambor

Sázení brambor

Péče o brambory

 
Hlavní zásadou při pěstování brambor je přihrnování hlíny. Jakmile brambory vzejdou a dorostou cca 10 – 15 cm, je nutné je přihrnout hlínou. Toto můžeme několikrát opakovat. Při suchu brambory zaléváme, nejlépe do vzniklých brázd, kde se voda vsákne. Průběžně při přihrnování můžeme přihnojit draslíkem. Pravidelně odstraňujeme plevel, nejlépe ještě před jeho vykvetením.

Kvetoucí brambory

Kvetoucí brambory

Škůdci brambor

 
K nejznámějším a nejrozšířenějším škůdcům patří mandelinka bramborová. Jedná se brouka cca 1 cm velkého, který požírá listy a klade na ně vajíčka, ze kterých se v poměrně krátké době vylíhnou larvy, které také požírají listy. V některých letech při mandelinkové invazi může dojít až k úplné devastaci porostu brambor. Co nejdříve mandelinky i larvy sbíráme (několikrát za den). Při velkém napadení použijeme chemickou ochranu.

Choroby brambor

 
Nejrozšířenější chorobou je plíseň bramborová, na kterou použijeme chemický postřik.



Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2024 IRP