balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pěstování brokolice

Brokolice je druh košťálové zeleniny a zdravotně je velmi významným druhem. Podobá se květáku zejména svou tlustou lodyhou, zakončenou zeleným nebo namodralým květenstvím.


Oproti květáku je však brokolice méně náročná na pěstování. Růžice brokolice obsahuje více vitamínů A a E než květák. Brokolice je také bohatá na minerální látky.

Kdy sázet a sklízet brokolici

 
Pro nejranější sklizeň vysejeme semeno brokolice v polovině února do truhlíků. Jakmile mají rostliny dobře vyvinuté děložní lístky, přepícháme je do hrnků a umístíme do teplého pařeniště. Dobře vyvinuté a otužené sazenice vysazujeme na záhony podle počasí buď koncem března, nebo počátkem dubna do sponu 50 x 50 cm.

Na jaře je možné brokolici vysazovat za záhony až do poloviny května. Z těchto pozdějších výsadeb však brokolice rychleji přechází do květu.

Brokolice

Brokolice

Pro podzimní sklizeň pěstujeme brokolici z přímých výsevů začátkem června nebo výsadbou sazenic koncem července.

Ošetřování brokolice během vegetace je obdobné jako u květáku. Květenství se sklízejí postupně, pokud se jsou ještě hustá a nerozběhlá. Nejprve se sklízejí hlavní růžice i s částí dužnaté osy až k prvnímu většímu listu, později se sklízejí postranní růžice s celou svou osou až k listu, z jehož paždí vyrůstají.Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP