balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pěstování okurek

Okurka je významná plodová zelenina

 
Okurka má v naší stravě zejména dietetický význam.

Původ okurky

 
Okurka pochází ze severní části Východní Indie. Staří Inkové nebo Egypťané ji pěstovaly již 2 až 3 tisíce let před naším letopočtem.

Obsah vitamínů v okurce

 
Okurka obsahuje ze všech zelenin nejvíce vody a nejméně vitamínů a živin. Přesto je velmi oblíbenou zeleninou, ať už v čerstvém stavu jako salát nebo zkvašená nebo konzervovaná jako nakladačky. Svým značným obsahem zásadotvorných prvků, hlavně draslíku, příznivě ovlivňuje činnost žaludku a střev.

Pěstování okurek

Pěstování okurek

Jaká půda je vhodná pro pěstování okurek

 
Okurky jsou náročné na teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. Z tohoto důvodu jim vyhovuje pěstování ve sklenících, pařeništích a fóliovnících. Na venkovních záhonech se okurkám daří zejména v teplých slunečných polohách, které jsou chráněné proti větru. Ochranu proti větru můžeme snadno vytvořit např. z tyčkových rajčat, kukuřice nebo jiných vyšších rostlin.

Jaké teploty jsou vhodné pro pěstování okurek

 
Okurky mají rády vyšší teploty nad 20 °C. Při poklesu teplot na 5 až 7 °C, objeví se u okurek poruchy růstu. Při přízemních mrazících -1 °C rostliny hynou. Protože jsou okurky velmi choulostivé, vysazujeme je na venkovní záhony, až pominou jarní mrazíky a chladná rána. Při náhlém poklesu teplot chráníme již vysazené okurky fólií nebo netkanou textilií.

Pokud je v létě suché a velmi horké počasí, okurky zasychají. Proto je pravidelně a hojně zavlažujeme, hlavně v době tvorby plodů.

Jakou půdu potřebují okurky

 
Okurky si žádají teplou, humusem a živinami bohatou půdu, která není příliš těžká. Na vlhkých a studených půdách rostou a plodí špatně. V teplých a chráněných polohách lze okurky pěstovat jako popínavky na drátěné síti.Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP