balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Orchideje, pěstování


Světlo

  
Orchideje dávají přednost hodně světlému místu, ale ne u jižního okna bez jakéhokoliv stínu a bez možnosti větrání. Nejlépe se hodí východní a západní okna. Ale i zde je někdy zapotřebí starat se v polední době o trošku stínu.

Teplota a vlhkost vzduchu

  
Orchidejím se daří právě tak jako nám lidem nejlépe, když je relativní vlhkost vzduchu mezi 60 a 70%. V pokojích s ústředním topením se musí vždy do blízkosti rostlin postavit odpařovací misky s vodou a postarat se o dobré větrání. Průvan však orchideje nesnáší.

Zalévání orchidejí

  
Zalévá se jen odvápněnou vodou. Máte-li jen několik málo rostlin, můžete odvápněnou vodu získat převařením. Po odvápnění také můžete dát čajovou lžičku čpavkového lihu do 10 l vody. Tuto vodu však můžete použít teprve po uplynutí 24 hodin. Voda na sprchování musí být rovněž odvápněná a nesmí být chladnější než vzduch. Na to si dávejte pozor, zvláště pokud vodu připravujete do zásoby. Voda na zalévání musí mít vždy pokojovou teplotu. Nezalévejte často a malými dávkami vody. Nejlépe bude, když jednou týdně dáte celý květináč na hodinu do nádoby s vodou.

Hnojení orchidejí

  
Hnojí se jen v růstovém období, nikdy během vegetačního klidu. Normální tekuté hnojivo pro květiny je výborné. Pro orchideje epifyty by se mělo používat jen v poloviční koncentraci. Orchideje na stromech nemají žádné půdní částice, které by vázaly živiny.


Orchideje, pěstováníSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2022 IRP