Orchideje, Phalaenopsis
Phalaenopsis, jak pěstovat doma
Nejrozšířenějším druhem orchidejí vhodným pro pěstování doma jsou Phalaenopsisy, které patří mezi teplomilné orchideje. Proto se jim dobře daří v bytech s ústředním topením. Ideální teplota přes den je 21 až 25 °C, v noci pak uvítají pokles o cca 5°C – díky tomuto poklesu vytvářejí nové květy.
Umístění pro pěstování doma
Phalaenopsisy umísujeme na východní nebo západní okna s menším slunečním svitem. Klidně můžou na okenním parapetu stát až ve druhé řadě. Pokud máme orchideje umístěné na jižním okně, musíme zajistit přistínění proti polednímu slunci.
Zalévání a hnojení orchidejí
Orchideje zaléváme nejlépe dešovou vodou, případně převařenou odstátou na pokojovou teplotu. Přebytečnou vodu vždy z misky vylejeme, jinak by mohlo dojít k zahnívání rostliny. Frekvence zálivka je cca jednou za jeden až dva týdny. V průhledném květináči snadno poznáme, kdy je třeba orchidej zalít – jakmile nebude květináč orosen. Orchideje můžeme hnojit zakoupeným hnojivem dle návodu.
Péče o orchideje
Phalaenopsisy opakují kvetení po 3 až 6 měsících. Po odkvětu ustřihneme uschlý stvol a z dalšího očka by nám měl vyrašit nový květní výhon. Pokud uschne celý květní stvol, ustřihneme jej – měl by vyrašit u listů nový. Někdy se stane, že místo květního stvolu vyroste nový list nebo kořeny. Orchidejím se daří dobře, pokud nově vyrostlé listy jsou pevné, tmavě zelené a jsou stejně velké nebo větší jak ty předchozí. Kořeny u zdravých rostlin jsou zelené se šedým povlakem, špičky kořenů jsou zelenkavé.
Orchidej znovu nekvete, důvody
– odumírají kořeny v důsledku přílišné zálivky
– je umístěna na špatném stanovišti
– na rostlině jsou škůdci
Přesazování orchidejí
Orchideje přesazujeme na jaře, po odkvětu zejména když se kořeny vyskytují mimo květináč nebo je v substrátu mech a rostlina špatně roste (tvoří se menší listy a květy). Květináče – vhodné jsou průhledné květináče, které zajistí kořenům dostatek světla. Při přesazování je nutné odstranit suché kořeny, seříznout je až do zdravé části.