balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Orchideje, Phalaenopsis


Phalaenopsis, jak pěstovat doma

  
Nejrozšířenějším druhem orchidejí vhodným pro pěstování doma jsou Phalaenopsisy, které patří mezi teplomilné orchideje. Proto se jim dobře daří v bytech s ústředním topením. Ideální teplota přes den je 21 až 25 °C, v noci pak uvítají pokles o cca 5°C – díky tomuto poklesu vytvářejí nové květy.

Umístění pro pěstování doma

  
Phalaenopsisy umísujeme na východní nebo západní okna s menším slunečním svitem. Klidně můžou na okenním parapetu stát až ve druhé řadě. Pokud máme orchideje umístěné na jižním okně, musíme zajistit přistínění proti polednímu slunci.

Zalévání a hnojení orchidejí

  
Orchideje zaléváme nejlépe dešovou vodou, případně převařenou odstátou na pokojovou teplotu. Přebytečnou vodu vždy z misky vylejeme, jinak by mohlo dojít k zahnívání rostliny. Frekvence zálivka je cca jednou za jeden až dva týdny. V průhledném květináči snadno poznáme, kdy je třeba orchidej zalít – jakmile nebude květináč orosen. Orchideje můžeme hnojit zakoupeným hnojivem dle návodu.

Péče o orchideje

  
Phalaenopsisy opakují kvetení po 3 až 6 měsících. Po odkvětu ustřihneme uschlý stvol a z dalšího očka by nám měl vyrašit nový květní výhon. Pokud uschne celý květní stvol, ustřihneme jej – měl by vyrašit u listů nový. Někdy se stane, že místo květního stvolu vyroste nový list nebo kořeny. Orchidejím se daří dobře, pokud nově vyrostlé listy jsou pevné, tmavě zelené a jsou stejně velké nebo větší jak ty předchozí. Kořeny u zdravých rostlin jsou zelené se šedým povlakem, špičky kořenů jsou zelenkavé.

Orchidej znovu nekvete, důvody

  
– odumírají kořeny v důsledku přílišné zálivky
– je umístěna na špatném stanovišti
– na rostlině jsou škůdci

Přesazování orchidejí

  
Orchideje přesazujeme na jaře, po odkvětu zejména když se kořeny vyskytují mimo květináč nebo je v substrátu mech a rostlina špatně roste (tvoří se menší listy a květy). Květináče – vhodné jsou průhledné květináče, které zajistí kořenům dostatek světla. Při přesazování je nutné odstranit suché kořeny, seříznout je až do zdravé části.

Orchideje, PhalaenopsisSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2022 IRP