balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Paprika roční

Capsicum Annám


Pěstování papriky roční

  
Planý druh, z něhož byly vyšlechtěny nejrůznější kulturní odrůdy dnes pěstované papriky, roste dosud v Jižní a Střední Americe. Od kulturních forem se liší tím, že má plody malé a opadavé.


Pěstujeme ji ze sadby, kterou vysazujeme až v druhé polovině května, protože snadno zmrzá. červené plody sklízíme v konzumní zralosti. Kořením jsou usušené a rozemleté zralé bobule, a to především červených forem, s dlouhými špičatými plody.

Použití papriky roční

  
Papriku pěstujeme ze semen. Je to jednoletá bylina, s větvenou lodyhou, dorůstající až do 60 cm výšky. Plody se sbírají ručně postupně jak dozrávají a suší se nejčastěji navlečené na provázcích jako korále pod střechou. Papriku objevil pro Evropu Krištof Kolumbus, který ji v roce 1493 přivezl z ostrova Haiti do Španělska. Paprika patří mezi nezbytné koření. Přidává se do omáček, polévek, salátů, tvarohových pomazánek, uzenin i k masu a drůbeži. Vedle suchého koření je oblíbený i konzervovaný protlak z čerstvých zralých plodů.


Paprika ročníSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP