Pěstování dýní
Dýně neboli také tykev je teplomilná rostlina, proto při pěstování musíme přihlížet hlavně k nárokům na teplé stanoviště. Dýně pochází z teplých krajů Ameriky. V našich podmínkách se dýni nejlépe daří v teplých oblastech.
Sázení dýně
Semínka dýně vyséváme do volné půdy kolem 15. až 20. května. Používáme dvou až tříletá semena, přičemž do jednoho hnízda dáváme 2 až 3 kusy. Po vzejití necháme jen jednu nejsilnější rostlinku.
V chladnějších polohách se dýně pěstují z předpěstovaných sazenic, které na venkovní záhon umisťujeme koncem května. S předpěstováním sazenic dýně začínáme v polovině dubna, kdy vyséváme do malých květináčků 2 až 3 semena. Půda pro předpěstování by měla být kvalitní kompostová. Květináčky umístíme v pařeništi nebo v bytě na okno.
Dýni na venkovním záhonu vysazujeme do těžší a hlinité půdy. Snese i mírné zastínění, proto ji můžeme vysadit mezi řádky kukuřice.

Dýně Hokkaido
Druhy dýní
Dýně můžeme rozdělit na plazivé a keříčkové. Z plazivých se nejvíce pěstují Goliáš a Veltruská obrovská. Délka lodyhy je až 6 metrů, jeden plod může mít i více jak 30 kg. Sklízíme na podzim, kdy jsou dýně plně vybarvené. Z keříčkových odrůd se pěstuje Kveta, která má krémově zbarvené válcovité plody. K dalším druhům dýní patří patisony, tykev olejná, kapačky. V posledních letech se velkým pěstitelským hitem stala dýně Hokkaido.
Pěstování a péče o dýni
Během vegetaci dýni okopáváme a zbavujeme plevele. Často zaléváme, zejména v parních letních dnech.
Jak správně sklízet dýně
Plody dýní při sklizni odřezáváme vždy se stopkou. Bez stopky se rychle kazí. Dýně má značný dietetický význam. Plody obsahují velké množství pektinových látek, které snižují obsah cholesterolu v krvi. Oranžové dýně navíc obsahují hodně karotenu.