balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Petržel


Pěstování petržele

  
Petržel setá pochází z oblastí kolem Středozemního moře a je dvouletá. Množí se semeny, která klíčí až několik týdnů po vysetí. Proto se vysévá již pozdě na podzim nebo časně na jaře. V prvním roce tvoří bohatou přízemní růžici listů, které můžeme sklízet od června až do zimy.


Druhým rokem vyrůstá až 90 cm vysoký květní stvol s okolíky květů. Po dozrání semen celá rostlina hyne. Pěstuje se ve dvou variantách, petržel kadeřavá pro listy a kořenová pro masité kořeny, které jsou běžnou zeleninou. Kadeřavou petržel můžeme pěstovat i v květináči na okně. Na podzim můžeme vysadit rostliny petržele do hrnků a zajistit si čerstvé listy bohaté na vitamín C po celou zimu. Abychom ho varem nezničili, přidáváme listy až do hotových pokrmů.

Použití petržele

  
Pro svou jemnou vůni a nevtíravou chuť se petržel naťová stala nejuniverzálnějším kořením používaným prakticky do všech slaných pokrmů. Jejími nadrobno nakrájenými listy nemůžeme potravě uškodit. Dobře se snáší i v kombinaci s ostatním kořením. Namísto listů je možno stejně dobře kořenit i podrcenými semeny petržele, i když to není tak obvyklé. Použití jako bylinky: při nemocech ledvin a močového měchýře, je zastoupena v urologických čajích. Užívá se i zevně jako nálev k osvěžení vlasů, přidává se pleťových vod a pleťových masek.


PetrželSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP