balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Pampeliška lékařská


Pěstování pampelišky

  
Pampeliška lékařská patří mezi uznávané léčivky. Cenné látky, především množství inzulínu, který se uplatňuje při léčení cukrovky, jsou obsaženy hlavně v kořenu. Ten se sbírá v březnu a dubnu, ještě před květem.


V té době se sbírají i listy, které obsahují hořčiny, třísloviny, minerální látky, hojně vitamínu C a provitaminu A. Pampelišková na se užívá ve formě nálevu, z kořene se vaří odvar (lze jej i jíst vařený jako zeleninu). Kořeny neloupeme, ale důkladně vydrhneme kartáčkem.

Použití pampelišky

  
Odvar z pampelišky pomáhá jako diuretikum, při žaludečních a žlučníkových obtížích, i jako podpůrný odvodňovací prostředek (odvádí z těla škodlivé látky a pročisťuje krev).čerstvé listy se přidávají do salátů, z květů se připravuje skvělý med, vhodný k doslazování čajů. Při poranění roní pampeliška lékařská hořkou bílou tekutinu, která způsobuje hnědé skvrny na pokožce i oděvu.

Pampeliška lékařská

Pampeliška lékařskáSpolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP