balkonovekvetiny.cz - pěstování a péče o balkonové květiny, rostliny, bylinky, koření, cibuloviny, trvalky, letničky ...

Sázení česneku

Kdy a kde sázíme česnek?

 
Česneku se nejlépe daří v hlubších a spíše lehčích půdách s dobrým obsahem humusu. Nesnáší zamokření. Abychom zamezili přenášení škůdců a chorob, sázíme česnek po sobě nejdříve za 4 až 5 let. Také jej nepěstujeme na záhonech, kde byly jako předchozí kultura cibule, pór a brambory nebo rajčata.

Rytí pro česnek

 
Nejméně měsíc před výsadbou musíme půdu hluboko zrýt (cca na 30 cm), aby se slehla. Česnek pak dobře zakoření a nevymrzne. Pro jarní výsadbu musíme půdu zrýt již na podzim. Na jaře pak ihned, jakmile půda oschne, půdu nakypříme a vyrovnáme povrch.

Hnojení česneku

 
Před výsadbou česneku hnojíme půdu Cereritem. Můžeme použít také uleželý kompost.
Přímé hnojení chlévským hnojem česnek nesnáší.

Výsadba česneku

 
K výsadbě použijeme velké a zdravé obvodové stroužky česneku. Před výsadbou je moříme 5% roztokem Sulky po dobu 6 až 12 hodin proti háďátku zhoubnému. Moříme jen stroužky již napadené, u zdravých tato procedura nemá smysl. Dále česnek moříme ve Fundazolu po dobu 20 minut před houbovými chorobami, které způsobují odumírání kořenů, předčasné žloutnutí rostlin a trouchnivějí stroužků při skladování.
Česnek sázíme do vyhloubených rýh tak, aby nad vrcholkem stroužku bylo 4 až 6 cm země. Řádky děláme ve vzdálenosti 25 až 30 od sebe. Stroužky sázíme na vzdálenost 10 až 12 cm. Po výsadbě povrch záhonu utužíme.

Pěstování česneku

 
Během vegetace půdu kypříme a plejeme. Česnek zaléváme jen za velkého sucha. Zakrnělé rostliny jsou napadené háďátkem, proto je vytrhneme a spálíme. U paličáků odstraňujeme co nejdříve palice (květ), čímž zvyšujeme výnos cibulí (narostou větší).

Sázení česneku

Sázení česneku
Spolupracujeme s webovými magazíny Zmagazin, Vyšívání online, Ruční práce a E-ručnípráce.Všechna práva vyhrazena © 2023 IRP